Zaprogramuj przyszłość

(kliknij obrazek)

Projekt "Zaprogramuj przyszłość" realizują w SP nr 65 następujący nauczyciele:
p. Iwona Kołodziejczyk
p. Anna Zaraś
p. Danuta Pawęta
p. Magdalena Surdykowska
Algorytmy i sekwencje - wprowadzenie do kodowania
"Kodowanie fajna sprawa, dla nas to zabawa" -uczniowie klasy IIIa
Pierwsze zajęcia prowadzone przez p.Magdalenę Surdykowską wspieraną przez trenera odbyły się w dniu 11.09.2020.

Uczniowie  dowiadują się czym są algorytmy i w jaki sposób można je wyrażać/konstruować, poznają algorytmy działań w życiu codziennym, poznają czym są sekwencje i uczą się przekazywania precyzyjnej instrukcji, choć nie jest to proste.

Kodowanie

Program Scratch

Zajęcia w pracowni komputerowej. Uczniowie klasy III "poznali"- program Scratch. Wprowadzenie: Obejrzeli krótki filmik instruktażowy,  wytłumaczone obszary odpowiedzialne za poszczególne kategorie.
-dodawali tło
- duszki
- krótką scenę ruchu postaci
-zapisali z 3 elementów kod.

,,Zamek z kwadratów zakodowany w wierszu"
Uczniowie zgodnie z treścią wiersza mieli zadanie odtworzyć wzór z kolorowych kwadratów na macie oraz ułożyć skrypt w którym rycerz dochodzi do księżniczki uwięzionej w wieży.

Jak narysować kota?
Zajęcia zostały przeprowadzone zgodnie ze scenariuszem "Jak narysować kota?"Praca w parach. Jedna osoba z wymieszanych karteczek przeczytało i ułożyło w odpowiedniej kolejności instrukcje rysowania kota. Osoba druga z pary miała za zadanie narysować zgodnie z podanym kodem.Narysowanie tego co słyszy. Dzieciom bardzo podobały się zajęcia. Zostało zaznaczone, że niezwykle ważna jest sekwencja.

Webinar Kreatywne dzień dobry!
Dnia 07.10.2020r. w kl. IIIa zajęcia odbyły się w niecodziennej formie. Uczniowie będąc w sali uczestniczyli w webinarze " Kim jestem? Kim jesteśmy? Kreatywne dzień dobry!" prowadzonym
przez p. Krzysztofa Jaworskiego-koordynatora i trenera w wielu programach edukacyjnych dotyczących edukacji cyfrowej, w tym oczywiście w projekcie Zaprogramuj Przyszłość.
Spotkanie było rozgrzewką przed #CodeWeek2020 - Europejskim Tygodniem Kodowania, który w tym roku będziemy świętować w dniach 10 - 25 października! . Była to dla uczniów nowa forma z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Dużo radości sprawiła im ta lekcja, chętnie rysowali trójkąty i wpisywali liczby.
Kontynuacją po webinarze były ćwiczenia z trójkątami, zapełnianie figur geometrycznych małymi czerwonymi trójkątami i rozmowa nt. skojarzeń z kolorem czerwonym oraz obliczenia. Pan Krzysztof nas pozytywnie rozkręcił :)

Kubeczkowy zawrót głowy

W dniu 09.10.2020 zajęcia dotyczyły budowania z warunkami z kolorowych kubeczków. Odczytywania i tworzenia algorytmu budowania muru z kubeczków. Świetna zabawa !

Działania nauczycieli w trakcie realizacji projektu "Zaprogramuj przyszłość"

Dokument wydrukowany ze strony: www.sp65lodz.pl/zaprogramuj-przyszlosc/