Biblioteka szkolna zaprasza:
Poniedziałek | 9 – 14:30 |
Wtorek | 9 – 13:30 |
Środa | — |
Czwartek | 9 – 14:30 |
Piątek | 9 – 12:30 |
Kalendarium 2024/2025
Święto Pluszowego Misia
25 listopada jest dniem poświęconym najpopularniejszej maskotce, która ma ponad 100 lat. Szkolne Mole przedstawiły młodszym koleżankom i kolegom historię i zabawki, i święta oraz zaprezentowały książki o misiach znajdujące się w naszych zbiorach.
ŁÓDZKIE TARGI KSIĄŻKI
Na Dworcu Fabrycznym w dniach 22-24 listopada miały miejsce targi książki, którym towarzyszyły spotkania z autorami, warsztaty i wystawy.
Miło, że nasi uczniowie mający silny #PociągDoKsiążek, też tam byli😉
Dzień Postaci z Bajek
5 listopada korytarze szkolne zapełniły się bajkowymi postaciami. Wcześniej samorządy uczniowskie zorganizowały losowanie przez klasy tytułów wybranych baśni i bajek. Zorganizowano sesję fotograficzną. Młodsze klasy, które bardzo licznie i z zaangażowaniem zrealizowały zadanie, zostały nagrodzone dyplomami i słodkimi nagrodami.
Gratulujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do wspólnej zabawy.
JESIENNE WARSZTATY
17 października odbyły się kolejne warsztaty plastyczne Barwy Jesieni,organizowane przez Przedszkole Miejskie nr 109 z Oddziałami Integracyjnymi.
Delegacja pierwszoklasistów uczestniczyła w zajęciach, zabawach i przygotowaniu prac.
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
Tegoroczne hasło Poznajmy się w bibliotece zwracało uwagę na bibliotekę szkolną jako miejsce spotkań i wspólnych działań.
Obchody zwykle rozpoczynaliśmy Dniem Głośnego Czytania (29IX), a ponieważ w tym roku przypadł w niedzielę, więc klasy wybierały nie tylko książkę, ale również termin wspólnego czytania. Głównym zadaniem było zaplanowanie realizacji projektu czytelniczego na bieżący rok szkolny.
W październiku można było podziwiać wystawę fotografii w bibliotece i rozpocząć udział w akcji czytelniczej Klub Supermocy.
Poznajmy się w bibliotece😊
Czytamy z Sercem
Nasza szkoła, realizując jeden z kierunków polityki oświatowej, kolejny raz uczestniczyła w ogólnopolskiej akcji edukacyjnej dotyczącej profilaktyki chorób układu sercowo-naczyniowego.
Uczniowie brali udział w zajęciach czytelniczych w oparciu o książkę R.Jędrzejewskiej-Wróbel Pracownia Aurory, a w bibliotece można było przeglądać książki i inne materiały dotyczące budowy serca, profilaktyki zdrowotnej i zdrowych nawyków. Jedna z klas będzie zgłębiała temat w ramach projektu szkolnego w drugim półroczu.
Zakupy
Nasza szkoła uzyskała wsparcie finansowe w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Obecnie trwają zakupy. Mamy nadzieję, że zmiany spodobają się czytelnikom, a zakupione książki przyczynią się do realizacji głównego celu czyli rozwoju czytelnictwa wśród naszych uczniów.
O WAKACJACH… z książką
Na konkurs fotograficzny Zabierz książkę na wakacje wpłynęło ponad 30 fotografii. Oceniano je w dwóch kategoriach. Oto wyniki:
Klasy I-III | Klasy IV-VIII | |
I miejsce | H.Hankiewicz 3b | L.Bednarska 5a |
II miejsce | A.Kubera 2a K.Pełka 3a | A.Chmielewska 5a A.Kurzak 6a |
III miejsce | H.Urbaniak 2b | W.Surdykowska 6a |
wyróżnienie | O.Brzezińska 6b N.Cichy 6a K.Kosińska 4b O.Krajewska 4b H.Krukowska 5a L.Michalak 5b |
NARODOWE CZYTANIE 2024 Czytanie fragmentów dramatu Kordian, gromadzenie ciekawostek o życiu autora – naszego patrona oraz przygotowanie plastycznej interpretacji utworu to działania, jakie podjęliśmy w klasach
Kalendarium 2023/2024
ZABIERZ KSIĄŻKĘ NA WAKACJE
Drogi Czytelniku,
wkrótce koniec roku. W czasie wakacji wypoczywaj i nabieraj sił. Na wojaże zabierz książkę z domowej, szkolnej lub innej biblioteki i zrób zdjęcie przedstawiające książkę lub siebie z książką w wakacyjnej aranżacji. Zabawne i nietypowe sytuacje oraz rekwizyty mile widziane.
Na Twoje fotografie (maksymalnie 3; niezależne lub w serii) czekamy do 20 września.
Bezpiecznych i ciekawych przygód!
Pani z biblioteki i pani od plastyki😉
PS Dostarczenie fotografii do biblioteki jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na jej udostępnienie.
CZERWIEC
OGÓLNOPOLSKIE WYBORY KSIĄŻEK 2024
Ogólnopolskie Wybory Książek to akcja organizowana przez redakcję branżowego miesięcznika Biblioteka w Szkole i środowisko bibliotek z całej Polski. Podczas wyborów uczniowie wskażą swoje ulubione książki. Akcja ma na celu poznanie prawdziwych gustów czytelniczych dzieci i młodzieży oraz promocję czytania dla rozrywki i przyjemności.
W naszej szkole wybory będą trwały od 3 do 7 czerwca.
Zapraszamy do licznego udziału!
PIĘKNE CZYTANIE
W finale konkursu czytania biorą udział uczniowie, którzy najlepiej poradzili sobie z cichym czytaniem tekstu o Łodzi oraz przedszkolaki z PM nr 109 z Odziałami Integracyjnymi. Uczestnicy finału przeczytają wybrany przez siebie utwór z dorosłą osobą:
Agata Mazurkiewicz Ib z mamą: S.Themerson Pan Tom buduje dom
Aleksander Skomiał Ib z mamą: J.Bednarek Kury z grubej rury
Aleksander Skrzydlewski Ib z dziadkiem: J.Brzechwa Kaczka Dziwaczka
Katarzyna Jaruga IIa z babcią: E.Dolat Lew i fryzjer
Helena Hankiewicz IIb z tatą: J.Brzechwa Żuraw i czapla
Maria Januszkiewicz IIIa z mamą: T.Lenartowicz Złoty kubek
Kalina Kosińska IIIa z mamą: J.Brzechwa Nie pieprz Pietrze
Wiktoria Kościan IIIb z tatą: J.Bednarek Niesamowite przygody dziesięciu skaepetek…
Hubert Świercz IIIb z mamą: W.Szymborska Nic dwa razy
Eliza Antczak P109 z tatą: J.Brzechwa Na straganie
Anastazja Jóźwiak P109 z mamą: J.Brzechwa Kaczka Dziwaczka
Karina Starzyńska P109 z mamą: J.Brzechwa Kwoka
MAJ
TYDZIEŃ BIBLIOTEK
8 maja, czyli w Dniu Bibliotekarza i Bibliotek, rozpoczyna się Tydzień Bibliotek 2024 Biblioteka – miejsce na czasie. Zachęcając doczytania zapraszamy do następujących działań:
- odwiedzenie wystawy Będę mieć oczy szeroko otwarte – prace plastyczne uczniów ukraińskich,
- Loteria w bibliotece – uczniowie losując karteczki z numerami, wybierają kategorię książek spośród 16 przygotowanych. Losowaniu i wypożyczaniu książek towarzyszy czytanie dołączonych do losów cytatów oraz słodkie małe co nieco. Jest to kolejne działanie w ramach rocznego programu Biblioteka – dobre miejsce dla człowieka.
- eliminacje do szkolnych Mistrzostw Czytania klas I-III.
MISTRZOSTWA CZYTANIA KLAS I-III
W konkursie czytania wzięło udział 47 uczniów ( w tym 16 pierwszoklasistów). Dla czworga dzieci język polski nie był językiem ojczystym. Wśród uczestników było 14 chłopców, a dwóch z nich okazało się mistrzami szybkiego czytania: Hubert Świercz z kl.IIIb i Aleksander Skomiał z kl.Ib.
Szczegółowe wyniki do wglądu w bibliotece szkolnej.
KWIECIEŃ
WIEDZA MOJĄ PASJĄ
XXIII Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi odbywał się w terminie 14-22 kwietnia 2024 roku.
Dwie klasy uczestniczyły w warsztatach czytelniczych na temat historii książki. W Oddziale Zbiorów Specjalnych Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego była klasa 7a, a klasa 4b w Dziale Zbiorów Specjalnych Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Klasa czwarta miała również okazję zwiedzić wystawę Książka dziecięca dawniej i dziś z okazji 60.lecia kolekcji Muzeum Książki Dziecięcej.
ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH
Święto ma prawie 100 lat. W 1926 roku trafiło do kalendarza jako dzień obdarowywania książką mężczyzn przez kobiety. One natomiast otrzymują w tym dniu czerwoną różę. Ponadto data 23 kwietnia łączy się z ważnymi wydarzeniami z życia Cervantesa i Szekspira.
Nasza biblioteka w tym dniu wzbogaciła się o kolejne nowiutkie egzemplarze lektur szkolnych.
Zajrzyjcie!
AKCJA ŻONKILE 2024 W BIBLIOTECE SZKOLNEJ
W bibliotece 19 kwietnia na czytelników czekały dwie atrakcje:
- przygotowane przez Moliki żonkile,
- wystawka książek.
#ŁączyNasPamięć
#AkcjaŻonkile
GALA XXIII ŁÓDZKIEGO FESTIWALU BIBLIOTEK SZKOLNYCH IM. BOGUSŁAWY WALENTY POKOCHAJ CZYTANIE
Dwie laureatki z naszej szkoły uczestniczyły w podsumowaniu tegorocznej edycji pod hasłem Kryminały nie banały. Anna Wiśniewska z klasy 7a w kategorii klas VII-VIII zajęła trzecie miejsce, a Nadia Wypych w kategorii klas IV-VI zdobyła wyróżnienie.
Gratulujemy!
DZIEŃ CZEKOLADY
12 kwietnia wypożyczając książkę w bibliotece, czytelnicy częstowali się czekoladą i poznawali ciekawostki o niej.
Smacznego!
SPOTKANIE Z MICHAŁEM RUSINKIEM
11 kwietnia klasa 6b w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi uczestniczyła w spotkaniu z Michałem Rusinkiem poświęconym Wisławie Szymborskiej. Uczniowie mogli zakupić różne książki jej sekretarza, w tym Szalik: o Wisławie Szymborskiej dla dzieci i zdobyć autograf autora.
Spotkanie zakończyło się zabawą literacką i wspólną fotografią.
Przed powrotem do szkoły uczniowie zwiedzili wystawę Książka dziecięca dawniej i dziś zorganizowaną z okazji 60 rocznicy istnienia kolekcji Muzeum Książki Dziecięcej.
MARZEC
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2024
Mamy to! Zakończył się nabór na rok 2024. Przyznaną dotację będziemy mogli przeznaczyć na zakup wielu nowości.
W bibliotece tworzymy listę pożądanych książek i przygotowujemy się do rozpoczęcia działań.
STYCZEŃ – LUTY
XXIII Łódzki Festiwal Bibliotek Szkolnych Pokochaj czytanie
Festiwal Bibliotek to ogromna impreza czytelnicza adresowana do czytelników bibliotek różnych typów łódzkich szkół, promująca czytelnictwo i zachęcająca do czytania książek z różnych gatunków i o różnej tematyce. Hasło tegorocznej edycji brzmi Kryminały nie banały, więc uwagę skupiamy na książkach z gatunku kryminał, sensacja, przygoda.
Każda grupa wiekowa realizuje inne zadania i bierze udział w innych konkursach:
Klasy 1-3 ilustrują ulubioną książkę detektywistyczną „w lupie”,
Klasy 4-6 tworzą mapę wydarzeń wybranej książki detektywistycznej,
Klasy 7-8 w wybranym programie graficznym wykonują ulotkę reklamującą agencję detektywistyczną na podstawie przeczytanej książki.
Zwycięzcy etapu szkolnego biorą udział w ogólnołódzkim finale.
Etap szkolny konkursu | Pod lupą detektywa | Po nitce do kłębka | Detektyw do usług! |
I.miejsce | I.Gajderowicz Ib K.Pełka IIa G.Rogalska IIIb | L.Bednarska IVa D.Aleksandrowicz VIb N.Wypych VIb | A.Wiśniewska VIIa |
II.miejsce | A.Kubera Ia J.Janas IIa A.Krajewska IIIb | —————————— | A.Głuchowska VIIIb |
wyróżnienie | L.Zbrojewska Ia A.Skomiał Ib F.Błaszczyk IIa Sz.Wojtecki IIa K.Boryca IIa D.Olczyk IIa M.Kryścińska IIa J.Staszek IIIb M.Jakubczyk IIIb N.Pijewska IIIb H.Zielińska IIIb | J.Kłys IVa O.Religa VIb | —————————— |
GRUDZIEŃ
GWIAZDKA W BIBLIOTECE
Trudno uwierzyć, że biblioteka z okazji Świąt otrzymała prezent od czytelniczki. Wkrótce zostanie włączony do księgozbioru.
Dziękujemy!
W bibliotece dajemy Ci spokój
W trosce o dobrostan uczniów (i nie tylko) wprowadzamy w bibliotece jedną długą przerwę na czytanie.
W tym czasie nie gramy, nie rozmawiamy ani nie wypożyczamy książek.
Zapraszamy!
Codziennie 11.25 – 11.45
W kolejnej odsłonie kampanii zachęcającej do czytania, realizowanej przez Instytut Książki i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przekazaliśmy pierwszoklasistom pakiet z książką Justyny Bednarek Wnuczka antykwariusza. Pomagał nam biblioteczny święty Mikołaj!
Zależy Ci na rozwoju dziecka? Podaruj mu miłość do książek.
NOWOŚCI W BIBLIOTECE
Kolejne w tym roku zakupy!
Dziękujemy Radzie Rodziców za pomoc przy zbieraniu i wywożeniu makulatury.
LISTOPAD
PASOWANIE NA CZYTELNIKA
6 i 7 listopada pierwszoklasiści zostali uroczyście wprowadzeni do grona czytelników naszej biblioteki.
Miłego czytania!
JESIENNE WARSZTATY
Co rok nasi uczniowie uczestniczą w warsztatach plastycznych Barwy Jesieni organizowanych przez Przedszkole Miejskie nr 109 z Oddziałami Integracyjnymi.
Żegnając jesień, już z niecierpliwością czekamy na zimę…
PAŹDZIERNIK
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
Hasło tegorocznej edycji Biblioteka – tu kwitnie wyobraźnia daje możliwość zaprezentowania biblioteki jako miejsca rozwijającego zainteresowania uczniów oraz sprzyjającego refleksji i spokojnemu wykorzystaniu czasu.
Obchody rozpoczęliśmy Dniem Głośnego Czytania (29IX), a klasy miały zrealizować przynajmniej jedno pomysłowe działanie czytelnicze.
Do lekturowych przebojów należały: Pracownia Aurelii, Cudaczek – Wyśmiewaczek, Kto tu rządzi, Odkryj Łódź. W oparciu o czytane książki uczniowie przygotowywali prezentacje, układali krzyżówki, wykonywali ilustracje i słowniczki pojęć.
Uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym Świat książki/książek. Zapraszamy do obejrzenia wystawy nagrodzonych prac w bibliotece.
Wyniki konkursu plastycznego | ||
Klasy I-III | Klasy IV-VI | |
1. miejsce | H.Rytczak 1a | Sz.Pacaj 6b |
2. miejsce | B. Czwajda 1c | A.Sas 5a |
3. miejsce | I.Gajderowicz !b | J.Białasińska 5b |
wyróżnienie | N. Borkowski, L.Zbrojewska 1a, J.Kwapiszewski, A.Mazurkiewicz 1b, M.Mazur, K.Meleshchuk 1c | A.Oziemska 6b |
Halloween w bibliotece
W bibliotece słuchaliśmy „przerażającej” muzyki i straaasznych opowieści.
Książki znalezione zostały na półkach naszej biblioteki.
Bookflix
Kolejne działanie w ramach programu Biblioteka – dobre miejsce dla człowieka polega na rekomendowaniu przez czytelników książek wartych przeczytania.
Stworzymy wspólnie plakat wzorowany na ekranie startowym popularnego serwisu streamingowego.
Zaglądajcie do biblioteki jak najczęściej. Zapraszam!
Zakupy lektur
Pamiętacie czerwcowy piknik szkolny, a na nim Kącik Bukinisty?
Rada Rodziców przekazała bibliotece pieniądze, za które zgodnie z zapowiedziami zostały zakupione lektury.
Dziękujemy!
Biblioteka dobre miejsce dla człowieka
Biorąc udział w Ogólnopolskim Programie dla Bibliotek Szkolnych, promujemy czytanie oraz zachęcamy uczniów do aktywności i wizyt w szkolnej bibliotece.
We wrześniu rozpoczynamy akcję czytelniczą Klub Pożeraczy Książek. Każdy uczestnik przeczyta pięć książek i zrealizuje dwa wyzwania czytelnicze, a tym samym zdobędzie kolejne poziomy wtajemniczenia.
Czytamy z Sercem
29IX-5X
Nasza szkoła wzięła udział w III edycji ogólnopolskiej akcji edukacyjnej dotyczącej profilaktyki układu sercowo-naczyniowego.
Uczniowie brali udział w zajęciach czytelniczych w oparciu o książkę R.Jędrzejewskiej-Wróbel Pracownia Aurory i J.Wodowskiej Moja krew ma moc, poznawali najważniejsze zdrowe praktyki i nawyki dbania o serce, uczestniczyli w Spacerze dla Serca. Do działań zaproszone zostały przedszkolaki (PM109 z Oddziałami Integracyjnymi).
W bibliotece zorganizowano wystawę książek o sercu.
WRZESIEŃ
9 IX Narodowe Czytanie
Nowy rok szkolny rozpoczęliśmy czytaniem fragmentów Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej.
Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do akcji.
Międzynarodowy Dzień Kropki
W piątek, 15 września, uczniowie klasy Ia poznali historię Vashti, bohaterki książki Kropka Petera H. Reynolds’a.
Ta mała kropka, to początek…
MAJ-CZERWIEC
KIERMASZ KSIĄŻKI
W czasie szkolnego pikniku Mole Biblioteczne prowadziły Kącik Bukinisty*.
Dziewczęta już od miesiąca przygotowywały zakładki i etykiety. Prowadziły akcję informacyjną i promocyjną. Dzięki ich zaangażowaniu udało się sprzedać ponad 200 książek i tym samym będzie można kupić obiecane lektury.
Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili nasze stoisko. Życzymy wakacyjnych fascynacji (nie tylko czytelniczych).
Wspaniałych i bezpiecznych wakacji!
- uliczny antykwariusz, handlujący starymi i używanymi książkami
Międzypokoleniowi pożeracze książek
Anna Wiśniewska VIa i Alicja Głuchowska VIIb, inspirując się książkami trzech pokoleń, przygotowały prace plastyczne na konkurs zorganizowany przez XXVILO. Uczennice zaprezentowały graficzną interpretację wybranych książek uczniów, ich rodziców i dziadków.
Ania zdobyła III miejsce. Gratulacje!
Skąd się bierze energia?
Bibliotekę odwiedziły przedszkolaki (PM109), które uczestniczyły w zajęciach przygotowanych przez nasze ósmoklasistki: Olgę i Natalkę. Dzieci zastanawiały się, czym jest energia, czy ona zanika i jakim przemianom podlega. Przeprowadzały eksperymenty i brały udział w zabawach.
Było miło i bardzo interesująco.
Moja książka
Z przyjemnością informujemy, że w IV edycji międzyszkolnego konkursu plastycznego Książka artystyczna – podróż przez ocean czasu organizowanego z okazji Światowego Dnia Sztuki (15IV) i Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich (23IV) przez Szkołę Podstawową nr 142 w Łodzi nagrodzone zostały nasze uczennice:
kategoria klas 1-3
Kornelia Pełka Ia – Nagroda I stopnia
Karolina Maślak IIIa – Nagroda II stopnia
Karolina Sulejewicz Va – Nagroda III stopnia
kategoria klas 7-8
Alicja Głuchowska VIIb – Nagroda III stopnia
Jury konkursu, złożone z łódzkich artystek podkreśliło wysoki poziom artystyczny prac.
BRAWO, dziewczyny!
W świecie baśni Andersena
Uczniowie klas trzecich wzięli udział w przygotowanym przez SP 37 w I Międzyszkolnym Konkursie Plastyczno-Czytelniczym BAŚNIE-LEGENDY-MITY. W kwietniu i maju czytali wybrane baśnie i poznawali biografię autora. W eliminacjach wyłonione zostały trzy uczennice z klasy IIIb, które reprezentowały naszą szkołę: Julia Busz, Alicja Piotrowska i Pola Sikorska. Dziewczynki przygotowały plakaty o H.Ch.Andersenie i samodzielnie rozwiązywały zadania dotyczące jego życia i twórczości.
6 maja uczestniczyły w podsumowaniu konkursu. Ala Piotrowska zajęła II miejsce. Gratulujemy laureatce i finalistkom.
KWIECIEŃ
Nowości
W bibliotece pojawiło się wiele pochodzących z darów interesujących nowych książek.
Zapraszamy!
27 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 44 odbyła się Gala XXII Łódzkiego Festiwalu Bibliotek Szkolnych organizowanego przez ŁCDNiKP, w której uczestniczyły dwie uczennice naszej szkoły: Ala Głuchowska (3 miejsce) i Ania Wiśniewska (2 miejsce).
Miały one możliwość zaprezentowania swoich prac, czyli odczytania listów do autorów książek, wysłuchania innych listów i blurbów* pisanych przez uczniów szkół średnich oraz obejrzenia wystawy prac plastycznych: ilustracji do fragmentów książek i projektów okładek.
Laureaci konkursów odebrali nagrody z rąk Wiceprezydent Miasta Łodzi pani Małgorzaty Moskwy-Wodnickiej i oglądali występy muzyczne uczniów szkoły-gospodarza.
Ani i Ali gratulujemy, a wszystkich zachęcamy do udziału w festiwalu za rok.
* umieszczona na tylnej stronie okładki zachęta do przeczytania książki w formie rekomendacji lub krótkiego streszczenia
Święto Szkoły
Mole i Moliki czytały i ilustrowały utwory naszego patrona Juliusza Słowackiego. Do wiersza Z pamiętnika Zosi Bobrówny powstała wspólna praca będąca wyobrażeniem tęsknoty autora za polską przyrodą, a na podstawie bajki O Janku, co psom szył buty zilustrowano losy głównego bohatera.
Akcja Żonkile
19 kwietnia minęła 80 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Uczniowie na lekcjach słuchali opowiadań Było – nie ma – jest Katarzyny Jackowskiej-Enemuo i Takich dwóch jak nas trzech Katarzyny Ryrych oraz oglądali animację Zdążyć przed Panem Bogiem, a Mole i Moliki w bibliotece przygotowywały papierowe żonkile.
Pamiętamy!
MARZEC
Spotkanie autorskie
23 marca klasa Vb wybrała się do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego na spotkanie z popularyzatorką muzyki klasycznej i autorką książek dla dzieci i młodzieży Izabellą Klebańską. Uczniowie mieli okazję wysłuchać fragmentów najnowszej książki Siostrzyczka.
Zakończył się szkolny etap XXII Łódzkiego Festiwalu Bibliotek Szkolnych Pokochaj Czytanie. Oto jego wyniki:
Ilustrujemy ulubioną książkę | |||
konkurs plastyczny dla klas I-III: wykonanie ilustracji do książki, która zachwyciła | |||
I.miejsce | Szymon Wojtacki | Ia | A.Puszkin: Bajka o rybaku i rybce |
Katarzyna Jaruga | Ia | E.Barféty: Baletnice: przyjaciółki i rywalki | |
Alicja Piotrowska | IIIb | A.Augustyn: Przyjaciele Konstantego | |
wyróżnienie | M.Krysińska, K.Pełka, M.Kotwasiński, K.Antoniak, F.Błaszczyk, T.Korzeniowski Ia A.Chmielewska, B.Szczepanowski IIIa J.Busz, O.Gruszecka, A.Polak IIIb | ||
Zaprojektuj okładkę książki | |||
konkurs plastyczny dla klas IV-VI: zaprojektowanie okładki książki, która zachwyciła | |||
I.miejsce | Nadia Wypych | Vb | J.K.Rowling: Harry Potter I kamień filozoficzny |
Antonina Sikorska | Va | C.Lewandowska: Bogatki z jabłoniowej dziupli | |
Alicja Dziubałtoska | Va | J.Parandowski: Mitologia | |
wyróżnienie | A.Lewandowska VIb M.Kluska, D.Aleksandrowicz, O.Oziemska Vb | ||
udział | Nadia Cichy, W.Surdykowska, P.Sylwestrowicz IVa M.Pietruszewski Vb M.Wesołowska VIb | ||
Autorze, urzekła mnie Twoja książka | |||
konkurs literacki dla klas VII-VIII: napisanie listu do autora książki, która urzekła | |||
I. miejsce | Anna Wiśniewska | VIa | J.K.Rowling: Harry Potter I kamień filozoficzny |
Alicja Głuchowska | VIIb | A.Maleszka: Czerwone krzesło |
LUTY
Dzień Kota
17 lutego obchodzimy Dzień Kota. Ponieważ wielu uczniów chętnie czyta książki o zwierzakach, w bibliotece przygotowana została wystawka rzadziej wypożyczanych książek. Znajdują się tam czytelnicze cacuszka.
Zapraszamy!
Walentynki
Mole Biblioteczne zapraszają uczniów, szczególnie z klas siódmych i ósmych, do udziału w zabawie Lekturowe duety.
Bawcie się i powtarzajcie!
STYCZEŃ
ZIMA W LEKTURZE
Karolinka, Lena i Ala, uczennice klas trzecich, reprezentowały naszą szkołę w organizowanym przez SP160 Międzyszkolnym Konkursie Czytelniczym Zima w lekturze. Dziewczynki wykazały się doskonałą znajomością szkolnych lektur czyli wybranych baśni H.Ch.Andersena, fragmentów Dzieci z Bullerbyn A.Lindgren i książkąCz.Centkiewicza Anaruk, chłopiec z Grenlandii. Świetnie razem współpracowały i zdobyły 2 miejsce w rywalizacji.
Brawo!
GRUDZIEŃ
Nasi pierwszoklasiści otrzymali przygotowane specjalnie dla nich przez Instytut Książki pakiety z książką „Pierwsze abecadło”. Zachęcamy do spędzenia ferii świątecznych z tą właśnie książeczką. Miłej lektury!
NOWOŚCI
W grudniu na półkach biblioteki pojawiło się trochę nowych książek, również o tematyce świątecznej. Zapraszamy!
CZYTANIE PRZEDSZKOLAKOM
Tuż po mikołajkach uczniowie klasy VIIb, Kacper i Karol, przygotowali dla przedszkolaków czytelniczą niespodziankę. Książkę o pomaganiu Zimowy dzień czytali dzieciom z PM109 z Oddziałami Integracyjnymi i z PM 143.
LISTOPAD
PASOWANIE NA CZYTELNIKA
Pierwszoklasiści mogą wypożyczać książki z biblioteki szkolnej od 30 listopada, kiedy odbyło się ich spotkanie z baśniowymi postaciami.
Mole i Moliki nie tylko przygotowały dla najmłodszych kolegów książki, ale również scenkę oraz zadania.
Przyjemnego czytania, Pierwszoklasiści!
Podsumowanie Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych
W październiku zgodnie z hasłem Czytanie dla (s)pokoju:
- wspólnie czytaliśmy książki (m.in. Wielką księgę superskarbów, Wielką księgę supermocy, Wszyscy jesteśmy kosmitami, Mury, Moc Amelki, lektury i baśnie)
- ilustrowaliśmy przeczytane książki
- projektowaliśmy symbol pokoju
- rozmawialiśmy o książkach i przygotowywaliśmy listę oczekiwań
- ozdabialiśmy listkami drzewko czytelnicze
- przygotowaliśmy plakat Pokój (skojarzenia)
- wzięliśmy udział w konkursie zorganizowanym przez Filię nr 12 Biblioteki Miejskiej w Łodzi Moja ulubiona postać z bajki
- zorganizowaliśmy konkurs plastyczny dla przedszkolaków Piękne, spokojne chwile.
Wnioski:
- w działaniach biblioteki chętniej uczestniczą młodsi uczniowie, ale nie przestaniemy motywować starszych
- mimo dość licznych odwiedzin w bibliotece drzewko czytelnicze nie wygląda zbyt imponująco
- lista książek przygotowana przez klasę 5a jest inspirująca, a przez klasę 8a zaskakująca;)
- współpracujemy z innymi placówkami (biblioteka, przedszkole).
Podsumowanie:
konkurs plastyczny Symbol pokoju
I.miejsce: J.Czaińska IIIb
konkurs plastyczny Zilustruj książkę
I.miejsce: A.Dziubałtoska Va, J.Oknińska, A.Oziemska Vb
II.miejsce: A.Matysiak Va, N.Wypych, G.Racewicz, D.Aleksandrowicz Vb
III.miejsce: K.Sulejewicz Va, M.Kluska Vb
wyróżnienie: Z.Antoniak, M.Jakubczyk, A.Gregorek, W.Kościan, B.Rutkowska, F.Rusiecki, M.Jaros, H.Świercz, J.Sobczak IIb, O.Kyrylenko IVb
konkurs plastyczny Moja ulubiona postać z bajki
I.miejsce: M.Jakubczyk IIb
II.miejsce: A.Giza IIb
III.miejsce: T.Korzeniowski Ia
wyróżnienie: Z.Putka, D.Olczyk, M.Kotwasiński, K.Zimny, F.Stencel, J.Wełpa Ia, N.Pijewska, K.Kosińska, Z.Antoniak, F.Rusiecki IIb, A.Kofman, F.Wiśniewski, A.Błaszczyk IIIa
Wystawę prac można obejrzeć do 25 listopada pod adresem:
Biblioteka Miejska w Łodzi
Filia nr 12
ul.Zachodnia 12
Na zakończenie niespodzianka! Wkrótce w bibliotece będzie dostępna umieszczona na liście klasy Va seria Wojownicy, którą podarowała nam Sympatyczna Osoba. Dziękujemy!
Konkurs Pięknego Czytania Książka Mówi
3 października rozpoczęła się kolejna edycja konkursu czytania performatywnego dla uczniów klas 7 i 8 oraz szkół ponadpodstawowych. Organizator konkursu, czyli Departament Sportu i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego wybrał dla uczestników utwory A.Mickiewicza, M.Konopnickiej i J.Mackiewicza.
W etapie rejonowym naszą szkołę reprezentowały uczennice klas ósmych: Karolina Kaleta i Kinga Szumilas, które przygotowały fragment Pana Tadeusza: Grzybobranie.
PAŹDZIERNIK
Skarpetkowe zabawy z wyobraźnią
17 października w gmachu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi Moliki uczestniczyły w spotkaniu z autorką popularnych książek dla dzieci Justyną Bednarek. Pisarka opowiadała o marzeniach i inspiracjach literackich. Prezentowała swoje ulubione utwory, a czytelnicy mogli zdobyć wpis do książki.
Oto tytuły książek, o których rozmawiano na spotkaniu:
- Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)
- Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite)
- Skarpetka na tropie, czyli kto ukradł złoty guzik?
- Banda Czarnej Frotté. Skarpetki powracają!
- Zielone piórko Zbigniewa. Skarpetki kontratakują!
- Sekretna historia ludz… skarpetek
- Pięć sprytnych kun
- Smopsy
- Babcocha
- Pan Kardan
- Kury z grubej rury
- O KURZA twarz!
Spotkanie zostało uwiecznione na fotografiach udostępnionych przez WBP. Dziękujemy!
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
W tym roku poznajemy literaturę wojenną oraz lektury kształtujące empatię, tolerancję, rozumienie ludzi i świata, a także te, które pomagają uzyskać spokój i harmonię, gdyż hasłem przewodnim jest Czytanie dla pokoju (Reading for Global Peace and Harmony).
Startujemy w Dniu Głośnego Czytania, czyli w czwartek 29 września. W bibliotece czekają książki, zadania i niespodzianki. Zapraszam!
WRZESIEŃ
Święto kropki
W bibliotece znów pojawiły się Moliki. Na pierwszych zajęciach zapoznały się z książką Kropka Petera H. Reynoldsa. Inspirujących lektur!
Akcja Narodowego Czytania
Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta RP od 10 lat. W tym roku czytane są opublikowane w 1822 roku w Wilnie Ballady i romanse, będące pierwszym tomem Poezyj Adama Mickiewicza.
Cykl wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, a więc w Roku Romantyzmu Polskiego szczególnie zachęcamy do zainteresowania się wydarzeniem.
Kalendarium 2021/2022
MAJ
W dniach 8-15 maja trwa XIX Tydzień Bibliotek, którego hasło brzmi Biblioteka – świat w jednym miejscu, bo tutaj cała wiedza jest na wyciągnięcie ręki. Biblioteka szkolna zaprasza do udziału w konkursie czytelniczym Patroni Roku 2022.
Szczegółowe informacje w poczcie librusowej lub w bibliotece. Zapraszamy!
Majówka
1 maja – Święto Pracy
2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej
3 maja – Święto Konstytucji 3 Maja
Konstytucja jest najwyższym prawem w państwie.
Pierwsza polska konstytucja ustanowiona została 3 maja 1791 roku, a obecną 2 kwietnia 1997 roku uchwaliło Zgromadzenie Narodowe Rzeczypospolitej. 25 maja 1997 roku Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej została przyjęta przez cały naród w referendum.
KWIECIEŃ
Pierwszoklasiści w bibliotece
Wypożyczenie pierwszej samodzielnej lektury szkolnej przebiegło w formie ciekawego i miłego spotkania w bibliotece. Uczniowie byli witani i instruowani przez Mole: Czytka i Zwojka oraz Książki. Gospodynią spotkania była Uczennica, a obecnością zaszczyciła nas Królowa Książek.
Miłych lektur!
Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile 2022
Nienawiść jest łatwa. Miłość wymaga wysiłku i poświęcenia. Marek Edelman
Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest miłość: rodzicielska, do przyjaciół, romantyczna.
Źródła:
P.Beręsewicz Strasznie, strasznie
A.Bikont Miłość w getcie. Irena Sendlerowa i Adam Cyngier
M.Edelman i była miłość w getcie
Z.Stanecka Pamięć Drobinek
M.Szczygielski Prawdziwi przyjaciele
XXI Łódzki Festiwal Bibliotek Szkolnych Pokochaj czytanie
12 kwietnia 2022 roku odbyła się gala finałowa tegorocznej edycji festiwalu Magiczna moc fantasy. W spotkaniu online uczestniczyli przedstawiciele władz Łodzi, Kuratorium, Uniwersytetu Łódzkiego oraz Biblioteki Pedagogicznej i Biblioteki Wojewódzkiej, a także nagrodzeni uczniowie i ich nauczyciele. Wśród laureatów festiwalowych konkursów znaleźli się uczniowie: Ola Gruszecka IIb, Wiktor Książczyk Ib i Ania Wiśniewska Va. Gratulujemy!
Festiwal w naszej szkole zakończył się wystawą prac uczniów.
MARZEC
XXI Łódzki Festiwal Bibliotek Szkolnych Pokochaj czytanie w tym roku skierował uwagę uczniów na książki fantastyczne. Czytelnicy brali udział w konkursach adresowanych do różnych grup wiekowych. Poniżej przedstawione zostały wyniki etapu szkolnego.
Бібліотека запрошує
Jeśli jesteś zainteresowany, polecam…
w języku polskim
- B.Gawryluk, Teraz tu jest nasz dom
- R.Witek, Żyrafa na rowerze
w języku ukraińskim
LUTY
Już drugi raz nasi uczniowie otrzymują Wyprawki Czytelnicze dla Pierwszoklasistów, które są elementem kampanii wspólnego, rodzinnego czytania przygotowanej przez Instytut Książki.
Biblioteka szkolna poleca książeczkę Pierwsze abecadło jako lekturę na najbliższe tygodnie dla rodzin pierwszoklasistów.
STYCZEŃ
Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka
Święto jednego z najbardziej znanych na świecie misiów obchodzimy 18 stycznia, czyli w dniu urodzin Alana Alexandra Milne, twórcy postaci i autora książek Kubuś Puchatek (znów w kanonie lektur!) i Chatka Puchatka.
Obiecaj, że zawsze będziesz o tym pamiętać: jesteś odważniejszy, niż sam w to wierzysz, jesteś silniejszy, niż ci wydaje i jesteś mądrzejszy, niż myślisz.
Zachęcam do wypożyczania i czytania.
GRUDZIEŃ
Listy do M
Napisałeś list do świętego Mikołaja?
Wysłałeś kartki świąteczne?
Jeśli lubisz dostawać listy i kartki, już wkrótce może spotkać Cię taka przyjemność. Weź udział w naszej zabawie. Mikołajkowo zapraszam.
LISTOPAD
Andrzejki
W przeddzień imienin Andrzeja biblioteka przyjmowała czytelników w tajemniczej scenerii, przygotowanej przez uczennice z klasy ósmej. Można było przeczytać przysłowia i wiersze m.in. z 12 znaków Zodiaku M.Brykczyńskiego oraz wylosować słodką wróżbę literacką.
Święto Pluszowego Misia
25 listopada urodziny obchodzi najpopularniejsza maskotka. Uczennice z siódmej klasy rozmawiały z młodszymi kolegami na temat tego święta i reklamowały książki o misiach znajdujące się w naszych zbiorach, zachęcając do wypożyczania i czytania.
Dzień Postaci z Bajek
5 listopada szkoła wypełniła się przeróżnymi postaciami z baśni, bajek, legend i mitów. Zorganizowano sesję fotograficzną i wystawę podsumowującą działania związane z Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych. Gratulujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do wspólnej pracy i zabawy.
Zapraszamy do obejrzenia wystawy i wypożyczania książek, szczególnie baśni, bo są one cudowne i pożyteczne (B.Bettelheim).
PAŹDZIERNIK
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
Co się dzieje w naszej szkole?
Wystawa
Biblioteka zaprasza na wystawkę książek. Można czytać baśnie i legendy po polsku i po angielsku, przejrzeć mniej i bardziej znane zbiory, obejrzeć portrety i biogramy najsłynniejszych twórców baśni.
Rok pod tytułem
Uczniowie mogą podjąć wyzwanie czytelnicze na bieżący rok szkolny. Należy przeczytać minimum cztery książki według ustalonego klucza. Zachęcam! Już pierwszego dnia zdecydowali się dwaj czytelnicy z klasy siódmej. Biblioteka czeka na kolejnych śmiałków.
Współpraca z przedszkolem
Dzieci z najstarszej grupy PM109 w Łodzi pod opieką pań: Ewy Adamiak i Eweliny Bednarek przygotowały ilustracje do najpopularniejszych baśni i legend. Autorzy prac zostali nagrodzeni dyplomami i drobnymi upominkami.
Czytanie i inne działania
świetlica
Głośne czytanie baśni połączone z konkursem na Mistrza Czytania Bajek, rozpoczęcie cyklu zajęć promujących czytelnictwo
klasa Ia
Czytanie baśni H.Ch.Andersena Księżniczka na ziarnku grochu i wykonanie ilustracji
klasa Ib
Czytanie baśni Ch.Björk, E.Eriksson Pierwsze przygody rycerza Tristana i wykonanie ilustracji
klasa IIa
Czytanie baśni Ch.Perrault i wykonanie zakładek; Knyps z Czubkiem – notatki graficzne
klasa IIb
Czytanie baśni irlandzkiej Ptak z Królestwa Tęczy i wykonanie zakładek
klasa IIIa
Czytanie wybranych baśni i wykonanie kukiełek
klasa IIIb
Czytanie baśni ukraińskiej O złotej rybce i o tym, jak trzej przyjaciele wysoki, szeroki i bystrooki pomogli rybakowi ocalić zaklętą królewnę – praca z tekstem i wykonanie kukiełek
klasa IVa
Czytanie baśni ukraińskiej Leśny dziadek Och-Och i Gawryło i wykonanie zakładek oraz czytanie i omawianie Akademii Pana Kleksa J.Brzechwy
klasa IVb
Czytanie baśni braci Grimm Trzy piórka i wykonanie plakatów
klasa Vb
Czytanie i opowiadanie baśni, przygotowanie scenki, plakatów i słowniczka
klasa VIa
Czytanie popularnych baśni i przygotowanie w grupach harmonijkowych książeczek
klasa VIb
Przygotowanie informacji o Alicji w Krainie Czarów L.Carrolla
klasa VIIb
Zajęcia czytelnicze z elementami gier i zabaw Baśnie i legendy z całego świata oraz przygotowanie plakatu
klasa VIIc
Zajęcia czytelnicze z oglądaniem wystawy Baśnie i legendy z całego świata
klasa VIIIa
Przygotowanie wystawy podsumowującej MMBS w szkole
klasa VIIIb
Wykonanie plakatu i rozpoczęcie prac nad inscenizacją baśni Czerwony Kapturek po angielsku
klasa VIIIc
Rozpoczęcie prac nad słuchowiskiem z wykorzystaniem motywów z legend i podań ludowych
WRZESIEŃ
Kalendarium 2020/2021
Jubileusz dwudziestolecia Łódzkiego Festiwalu Bibliotek Szkolnych
XX Łódzki Festiwal Bibliotek Szkolnych Pokochaj czytanie pod hasłem Jestem Łódź dobiega końca.Nasza uczennica Maria Wypiorczyk z klasy IVa zdobyła III miejsce w konkursie plastycznym Moje miasto w palecie barw i weźmie udział w uroczystym podsumowaniu.
Gratulujemy!
Dla uczestników etapu finałowego w bibliotece szkolnej przygotowano dyplomy i nagrody. O sposobie i terminie odbioru uczniowie zostaną poinformowani pocztą librusową.
Wyniki XX Łódzkiego Festiwalu Bibliotek Szkolnych
Pokochaj Czytanie
Zakończono szkolny etap konkursów Jestem Łódź. Uczestnicy poznawali i ilustrowali łódzkie legendy, na podstawie albumów i stron o mieście projektowali pocztówki oraz przygotowywali recytację wybranego utworu poetyckiego o naszym mieście. Szkolni laureaci i ich prace będą reprezentować naszą szkołę w finale.
Oto wyniki:
nazwa i rodzaj konkursu | adresaci | ilość prac | wybrani reprezentanci |
Legendy znad Łódki konkurs plastyczny | Klasy I-III | 78 | N. Wleźlak 2a J. Fornalewicz 2a J. Oknińska 3b |
Moje miasto w palecie barw konkurs plastyczny | Klasy IV-VI | 12 | M. Wypiorczyk 4a L. Majos 4a E. Trzmielak 6b |
Łódź słowami malowana konkurs recytatorski | Klasy VII-VIII | 1 | K. Balcerek 7c |
STYCZEŃ-LUTY
Bilet powrotny do biblioteki –
– akcja czytelnicza
Akcja czytelnicza zaproponowana przez czasopismo Biblioteka w Szkole jest formą zabawy, mającą na celu zachęcenie uczniów klas II-III do aktywnego korzystania ze szkolnej biblioteki.
Dzieci otrzymały już bilety, dzięki którym przeczytane książki będą porządkować w różne kategorie.
źródło:
https://biblioteka.pl/artykul/Bilet-powrotny-do-biblioteki/10266
___________________________
Mała książka – wielki człowiek
– kampania wspólnego, rodzinnego czytania
Pierwszoklasiści w ramach projektu Mała książka – wielki człowiek 12 lutego otrzymali Wyprawki Czytelnicze, które są zaproszeniem do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter i czytania, najpierw przy wsparciu najbliższych, a potem samodzielnie.
źródło:
LISTOPAD-GRUDZIEŃ
XX Łódzki Festiwal Bibliotek Szkolnych Pokochaj czytanie
Tegoroczna edycja pod hasłem Jestem Łódź obejmuje trzy konkursy dla szkół podstawowych:
- plastyczny dla klas I-III Legendy znad Łódki
- plastyczny dla klas IV-VI Moje miasto w palecie barw
- recytatorski dla klas VII-VIII Łódź malowana
Organizatorem jest Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego w Łodzi.
źródło:
https://konkursy.wckp.lodz.pl/konkursy-interdyscyplinarne
PAŹDZIERNIK
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych Z książką Ci do twarzy
W tym roku w październiku oprócz głośnego czytania i przygotowania prac plastycznych, gromadziliśmy informacje o życiu i twórczości Ludwika Jerzego Kerna z okazji obchodów 10. rocznicy śmierci i 100. rocznicy urodzin. Ten łodzianin wiele utworów kierował do młodych czytelników. Ich przesłanie jest wciąż aktualne.
__________________
Festiwal Literacki Jaśnie Pan Kern
Aktywnie włączyliśmy się do projektu, którego celem jest popularyzacja twórczości łódzkiego poety, satyryka, dziennikarza, tłumacza literatury pięknej i autora tekstów piosenek Ludwika Jerzego Kerna w 100-lecie urodzin i 10-lecie śmierci poprzez zorganizowanie konferencji, wykładów, konkursu, filmowego poranka i wieczoru piosenek. Większość aktywności przygotowana została, aby promować twórczość literata wśród dzieci i młodzieży. Realizacją zajęło się Biuro Promocji i Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi.
źródło: https://www.wbp.lodz.pl/kern
WRZESIEŃ
Narodowe Czytanie Balladyny
We wrześniu 2020 r. uczniowie młodsi i starsi biorąc udział w Narodowym Czytaniu Balladyny,poznawali tematykę utworu patrona naszej szkoły. Wspólnie czytali fragmenty dramatu oraz wykonywali notatki i prace plastyczne.