TURNIEJ O TYTUŁ MISTRZA SZACHOWEGO WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO w naszej szkole. 24.04 – AKTUALIZACJA.

Z wielką przyjemnością ogłaszamy, że nasza Szkoła będzie areną zmagań młodych szachistów z województwa łódzkiego.

24 kwietnia do zawodów przystąpią przedszkolaki i młodzież szkolna, łącznie około !100! zawodników

Organizatorem jest klub szachowy Szach-Zgierz, ten sam, który zorganizuje nasz szkolny turniej w dniu 27 maja.
Ponad to w organizację turnieju włączył się klub Szach-Mat z Łodzi o raz Łódzki Związek Szachowy.

Przewidziano, że dla uczniów naszej szkoły, nie będzie pobierane wpisowe!

Więcej informacji na profilu facebook klubu Szach-Zgierz.

Drodzy, bardzo serdecznie Was zapraszamy – macie niezwykłą sposobność zagrać w turnieju szachowym tak blisko i całkowicie za darmo

Po więcej szczegółów zapraszam do mnie na świetlicę, z chęcią wszystko wytłumaczę 😉

Damian Wypiorczyk

AKTUALIZACJA

Przesyłam poniżej regulamin turnieju i harmonogram:

Aktualizacja 15.04: ważne informacje organizacyjno-sportowe.

Podstawowe przepisy gry w turniejach dziecięcych

Zegar szachowy

Przed rozpoczęciem gry sprawdzamy, prawidłowo nastawiony i prawidłowo chodzi.

Przełączanie zegara wykonujemy tą samą ręką, którą wykonaliśmy posunięcie.

Nie wolno uderzać w zegar ani przełączać go bierką trzymaną w dłoni.

Wyłączenia zegara można dokonać tylko w celu złożenia reklamacji u sędziego

lub konieczności poszukania figury przy promocji piona.

Wykonywanie posunięć

Na  początku partii obaj gracze sprawdzają prawidłowość ustawienia bierek,

następnie po podaniu rąk czarne włączają zegar a białe wykonują pierwsze posunięcie.

Posunięcia, obie strony wykonują naprzemiennie kończąc je przełączeniem zegara.

Obowiązuje zasada – pierwsza dotknięta bierka – idzie. Puszczona – stoi.

Jeśli dotkniemy własną bierkę, którą nie można wykonać posunięcia – nie ma konsekwencji.

Jeśli dotknęliśmy własną bierkę, a przeciwnik zauważy, że nasz Król jest szachowany, to mamy

obowiązek, jeśli to możliwe zlikwidować szacha tą bierką.(nie ma obowiązku mówienia „szach”)

Jeśli dotkniemy bierkę przeciwnika, to mamy obowiązek zbić ją pierwszą dotkniętą przez nas własną bierką.

Uwaga: wszystkie posunięcia włącznie z roszadą, promocją piona i biciem wykonujemy jedną

ręką – dotyczy to również „bicia w przelocie” oraz zdejmowania bierek z szachownicy.

Nie wolno przełączyć zegara przed usunięciem zbędnych bierek z szachownicy (po zbiciu lub

promocji piona).

Nieprawidłowe posunięcia

Jeśli przeciwnik wykona nieprawidłowe posunięcie, to można zareklamować je dopiero po przełączeniu przez niego zegara.

Po trzecim takim wykroczeniu sędzia orzeka przegraną.

Zakończenie partii szachów

Partia szachów kończy się zwycięstwem jednej ze stron lub remisem.

Partię wygrywa ten, który zamatował króla przeciwnika lub jego przeciwnik poddał partię.

Partię wygrywa również ten, którego przeciwnik przekroczył czas do namysłu (wyświetlenie

chorągiewki i czas wynosi 00.00), a na szachownicy nie ma remisu wynikającego z kodeksu szachowego.

Remisem kończy się partia w przypadkach, gdy: zachodzi „wieczny szach”, trzykrotnie powtórzyła

się ta sama pozycja, powstał pat lub zgodzono się na nierozstrzygniętą.

Remis ma miejsce także w przypadku, gdy:  gracz przekroczył czas a przeciwnik nie dysponuje przewagą materialną umożliwiającą danie mata,  nie wykonuje sensownych ruchów zmierzających do mata.

Zachowanie zawodników i widzów

Zawodnikom nie wolno łamać zasad „fair play” w stosunku do swojego partnera jak również innych graczy. Po zakończeniu swojej partii i zgłoszeniu wyniku sędziemu gracze stają się widzami.

Do widzów zaliczani są rodzice, których obowiązują tym bardziej zasady „fair play”.

Złamanie zasady „fair play” może skutkować karą sędziowską w postaci np. usunięcia z sali gry

a nawet zmianą wyniku partii.

SYSTEM PUNKTACJI

System ten uznaje, że zdobycz punktowa z przeciwnikami mającymi więcej punktów ma większą wartość.
Buchholz Cut -1 Pomija się przeciwnika, który zdobył najmniejszą liczbę punktów.)

• Buchholz
    ( Metoda tego systemu polega na zsumowaniu punktów przeciwników danego zawodnika, z którymi grał on podczas turnieju. Zawodnik, który grał z przeciwnikami, których suma punktów jest większa zostaje wyżej sklasyfikowany.
    Buchholz – Sumuje się punkty zdobyte przez wszystkich przeciwników)
  • Większa ilość zwycięstw
  • Bezpośredni pojedynek
  • Większa liczba grana czarnymi

(Ponieważ statystycznie czarne mają mniejszą szanse na zwycięstwo to przy równej liczba punktów wyżej sklasyfikowany zostaje gracz o większej liczbie partii w turnieju rozegranych czarnymi.)

• Dogrywka