Menu Zamknij

Kółko szachowe

Miłośników królewskiej gry zapraszamy do naszego kółka szachowego!

19.05 – Kochani! Garść informacji:

1. 25.05 zajęć nie będzie, jest to tydzień egzaminów klas „8”.

2. Zakończył się pierwszy turniej online, naszego klubu szachowego – Łódź Kocha Szachy #1 zanim jednak oficjalnie ogłosimy zwycięzcę, pozostaje sprawdzić uczciwość naszych graczy – partie zostaną zanalizowane przez komputer (Stockfish 13) i profesjonalnego gracza.

3. Już jutro tj. 20.05 obchodzimy pierwszą rocznicę powstania naszego klubuŁódź Kocha Szachy z tej okazji przygotowaliśmy dwie niespodzianki; pierwsza to prezentacja nowego herbu naszego klubu, zaprojektowanego przez Anię Wiśniewską. Ostateczną wersję graficzną przygotowuje p. Hanna Szenknecht, n-l plastyki w naszej szkole. Ania także otrzyma nagrodę za swój projekt. Druga niespodzianka pojawi się 28.05 w piątek w części asfaltowej terenu przy szkole… oczywiście jeśli w czwartek będzie ładna pogoda, także zobaczymy. Pozdrawiam mega cieplutko i pamiętajcie o ćwiczeniach taktyki! 😉

ŁÓDŹ KOCHA SZACHY

Logo kółka szachowego
logo kółka szachowego przy SP 65 w Łodzi

jak założyć konto i jak z niego korzystać: FM Dawid Czerw – chess.com

Na tej stronie, znajdziecie najświeższe informacje o zajęciach szachowych w naszej szkole. Kto jeszcze nie zapisał się do naszego klubu internetowego, to podrzucam wam link w logo Kółka powyżej.

23.04 – Drodzy, ze względu na to, że większość uczniów z naszego kółka ma próbę, we wtorek zajęć nie będzie. Dlatego zapraszam do gier indywidualnych. Piszcie na teams i się umówimy na konkretną godzinę. Pozdrawiam

17.04 – Sg4, Hh4+, e=Sc8#, O-O-O, W3b1… co to znaczy?! To język szachów! Tego ciekawego języka pouczymy się we wtorek, tradycyjnie o 16:00. Proszę naszykujcie sobie kartkę w kratkę i coś do pisania. Pozdrowionka

12.04 – Jak wygrać w czterech posunięciach? Jak nie przegrać w czterech posunięciach? Jutro wchodzimy mocno w arkana rozgrywania partii szachowej, szczególnie jak nie przegrać w debiucie. Zobaczymy jak nie nabierać się na sztuczki przeciwnika. Do jutra mali mistrzowie 😉

9.04 – Pierwszy turniej internetowy naszego klubu wkroczył w decydująca fazę! Tu można śledzić poczynania czwórki najlepszych graczy –> Łódź Kocha Szachy #1 (runda 3). Na placu boju pozostało czterech graczy: Franio, Jasio, Kuba i Szymon. Powodzenia chłopaki.

31.03 – nasz turniej wkroczył w 2 rundę, oto zestawienie par: Łódź Kocha Szachy #1 (runda 2)

30.03 – Kochani, podrzucam Wam partię z dzisiaj – Jak nie rozwijać figur. W wolnej chwili możecie poczytać sobie kim był Michaił Tal, to szachowy gigant i może być dla Was inspiracją. Pamiętajcie też o motywie wiszącej figuryhttps://www.chess.com/puzzles/learning (link do ćwiczeń, zakres 0-1100). Jeszcze raz podrzucam link do turnieju: Łódź Kocha Szachy #1. Na teamsach napiszę Wam dzisiaj wieczorem, kiedy możemy się spotkać indywidualnie. Zaproście tez rodziców! Zaczynamy od czwartku i pogramy sobie do wtorku. Trzeba się tylko umówić na konkretny termin. Pozdrawiam wszystkich cieplutko.

24.03 – Już jest, już wystartował!!! Nasz pierwszy internetowy turniej Łódź Kocha Szachy #1 <– Pod tym linkiem możecie śledzić zmagania naszych uczniów. Na końcu czeka tytuł ,,zwycięzcy pierwszego szkolnego turnieju„. Pierwszy, czyli historyczny! Pamiętajcie, że spotykamy się we wtorek 30.03 o 16:00 i porozmawiamy o znajdowaniu najlepszego posunięcia oraz !!!podstawianiu figur!!! Powodzenia w turnieju

21.03 – Cześć szachowi geniusze! Mam Wam dziś wiele do przekazania;
1. jak już dobrze wiecie przechodzimy na nauczanie zdalne. Co za tym idzie nasze kółko przenosimy do Teamsów. Spotykamy się ma kanale „Kółko Szachowe” w każdy wtorek o 16:00.
2. Najbliższe zajęcia składać się z lekcji; jak matować przy pomocy 2 ciężkich figur tj wieża + hetman i wieża + wieża (bo zauważyłem, że nie wszystkim to wychodzi), ale przede wszystkim zobaczymy jak korzystać z platformy chess.com, konto podstawowe. To bardzo ważne, ponieważ, abyście mimo trudnych warunków robili postępy, musicie dużo grać.
3. Pomyślcie kiedy macie czas zagrać turniej internetowy w ramach naszego klubu Łódź Kocha Szachy. Zagramy sobie tempo dzień na ruch, żeby za bardzo nie odrywać Was od nauki: Łódź Kocha Szachy #1
4. Zaprezentuję Wam aktualny ranking BOT CHALLENGE w którym nastąpiły mega zmiany, bo na szczycie listy jest nowy zawodnik!

15.03 – Witajcie! Jutro na zajedziach przypomnimy sobie czym jest pat i dowiemy się co nieco o promocji pionka… tak, tej w „Biedrze” 😎

11.03 – Szachy przebojem wdarły się do świetlicy!!! Cieszy mnie kolejka chętnych do gier z BOTami. Cieszy także to, że na dzisiejsze gry poświeciliście (rotacyjnie) 6 godzin! Jeszcze bardziej cieszy, że dziś dwóch naszych uczniów wygrało z BOTem z rankingiem !1000! To wasz wielki sukces. Gratulujemy Marcelowi i Karolowi i życzymy powodzenia na drodze do szachowego mistrzostwa. JESTEŚMY Z WAS DUMNI!

06.03 – Kochani, w ostatnich zajęciach uczestniczyło 12 uczniów! Witamy serdecznie w naszych szeregach Jagodę i Michała. Nasze kółko się rozrasta… miło się na to patrzy. Pozdrawiam Was moi szachiści.

01.03 – Najbliższe zajęcia poświęcone będą… roszadzie. Ciekawe czy słyszeliście o niej? 😉 Pamiętajcie drodzy, że w marcu kończymy o 16:40. Do jutra.

23.02 – Kochani, ważna informacja – w miesiącu marcu, zajęcia będą zaczynać się punktualnie o 15:50 a kończyć o 16:40. Od kwietnia wrócimy do poprzednich godzin.

23.02 – Drodzy, podrzucam 2 zdjęcia z dzisiejszych zajęć. Kochani, tworzycie wspaniałą atmosferę na naszych zajęciach! Aha!!! Pamiętajcie o swoich palcach 😀 Łapcie też link do omawianej dziś partii Morphy’ego i rozwijajcie swoje figury jak pierwszy niekoronowany mistrz świata:

Rozwój

17.02 – Dzień dobry 😉 Cieszy mnie, że tyle osób już jest z nami, a jeszcze bardziej cieszą mnie wasze postępy. Obserwując wczoraj wasze partie, zauważyłem, że każdy (choć w różnym stopniu) ma problem z… rozwojem swoich figur, a to fundament gry. Dlatego na następne zajęcia, proszę, abyście mieli uszy do słuchania jak zając. Zdjęcie poglądowe poniżej 😀

Uszy zająca

Pamiętajcie, żeby wciąż poprawiać swoją siłę gry w partiach z botami na chess.com! BOTY

07.02 – Drodzy! Kolejne zajęcia tradycyjnie we wtorek – czego się nauczymy? „Był mat, będzie pat”- partię można wygrać, przegrać albo… zremisować. Zobaczymy kiedy partię szachów się remisuje i czym jest pat. Do zobaczenia.

02.02 – Ogłaszamy zwycięzcę zawodów na najszybszego „rozstawiacza” – została nią Natalia Berger z klasy IIIb z wynikiem 23.84 sekundy. GRATULUJEMY!!! Kolejne zawody 22.06… macie czas potrenować!

01.02 – Witajcie następcy Rubinsteina i Najdorfa (kto nie zna, niech pyta „wujka gugla”). Pewnie jesteście ciekawi co jutro? Na pewno rozstrzygniecie konkursu na najszybszego „rozstawiacza” szachownicy. Po za tym dalej ćwiczymy maty w 1 oraz poznamy najszybszego mata. Pozdrawiam serdecznie!!!

27.01 – cześć szachowi maniacy 😉 Na ostatnich zajęciach oglądaliśmy super partię i uprzedzając pytania, wrzucam jej adres POLSKA PARTIA NIEŚMIERTELNA!!!
Po za tym macie pracę domową, tj. obejrzeć film szkoleniowy autorstwa FM Maćka Sroczyńskiego: 50 MATÓW W JEDNYM RUCHU
Pamiętajcie poćwiczyć rozstawianie szachownicy, bo we wtorek (2.02) rozstrzygnięcie konkursu!!!