Menu Zamknij

Kółko szachowe

Miłośników królewskiej gry zapraszamy do naszego kółka szachowego!

ŁÓDŹ KOCHA SZACHY

Logo kółka szachowego
logo kółka szachowego przy SP 65 w Łodzi

jak założyć konto i jak z niego korzystać: FM Dawid Czerw – chess.com

Na tej stronie, znajdziecie najświeższe informacje o zajęciach szachowych w naszej szkole. Kto jeszcze nie zapisał się do naszego klubu internetowego, to podrzucam wam link w logo Kółka powyżej.

Kalendarium 2021/2022

21.10 – Drodzy. W tym tygodniu grupa średnio zaawansowana, ćwiczyła końcówki ciężko figurowe. Natomiast grupa początkująca powtórzyła treści dotyczące pionka i poznała kolejnego bohatera szachowej batalii – SKOCZKA.

Wrzucam też aktualny ranking bot challenge… zaszło kilka ciekawych zmian 😉

Karol4b1300
Szymon 4b1100
Marcel 4b1100
Natalka 4b1000
Kuba 4b1000
Ania 5a1000
Jędrek 7c1000
Wojtek 3b900
Robert 2b900
Karol6b900
Alan 2a900
Franek 2a850
Adam 4a850
Jaś 4b850
Kacper 2a700
Gabryś 1a250
Patryk6b250
Maks3b250

13.10 – Kochani! Za nami kolejny tydzień szachowej przygody. Grupa średnio zaawansowana, poznała podstawowe zasady końcówek. Natomiast grupa początkująca, poznała małego, ale ważnego – PIONKA.

,,Niech figura pionem nie pomiata
nawet pionek może dać mata!”

11.10 – Witajcie. Wrzucam aktualną listę Bot Challange:

KAROL IVb                         1300

NATALKA IVb                     1000

SZYMON IVb                     1000

MARCEL IVb                      1000

JĘDREK VIIc                       1000

KUBA IVb                           1000

ANIA Va                             1000

WOJTEK IIIb                         900

FRANEK IIa                          850

ADAM IVa                            850

JAŚ IVb                                 850

ALAN IIa                               700

KACPER IIa                            550 

ROBERT IIb                            550

GABRYŚ Ia                             250

6.10 – Witajcie! Za nami kolejny tydzień szachowej przygody. Grupa średnio zaawansowana obejrzała (i wyciągnęła wnioski) z partii GM Levon Aronian vs GM Jan-Krzysztof Duda
Grupa początkująca nauczyła się jak nazywać pola na szachownicy i gdzie jest jej centrum o które walczymy w początkowej fazie gry. Za tydzień zaś poznamy pierwszego bohatera partii szachowej – niepozornego pionka 😉 W tym tygodniu w obu grupach w zajęciach wzięło udział… 47 uczniów naszej szkoły!!!

29.09 – Drodzy! Lecimy z nowym rokiem nauczania szachów w naszej szkole. Garść informacji – grupa średnio zaawansowana ostatnio ćwiczyła widełki/ podwójne uderzenie. Natomiast grupa początkująca, zapoznawała się z polem bitwy, czyli szachownicą. Jest nam bardzo miło, że w obu grupach, w tym tygodniu, wzięło udział…
41 uczniów!!!

Wrzucam także aktualny ranking Bot Challange;

Kalendarium 2020/2021

19.05 – Kochani! Garść informacji:

1. 25.05 zajęć nie będzie, jest to tydzień egzaminów klas „8”.

2. Zakończył się pierwszy turniej online, naszego klubu szachowego – Łódź Kocha Szachy #1 zanim jednak oficjalnie ogłosimy zwycięzcę, pozostaje sprawdzić uczciwość naszych graczy – partie zostaną zanalizowane przez komputer (Stockfish 13) i profesjonalnego gracza.

3. Już jutro tj. 20.05 obchodzimy pierwszą rocznicę powstania naszego klubuŁódź Kocha Szachy z tej okazji przygotowaliśmy dwie niespodzianki; pierwsza to prezentacja nowego herbu naszego klubu, zaprojektowanego przez Anię Wiśniewską. Ostateczną wersję graficzną przygotowuje p. Hanna Szenknecht, n-l plastyki w naszej szkole. Ania także otrzyma nagrodę za swój projekt. Druga niespodzianka pojawi się 28.05 w piątek w części asfaltowej terenu przy szkole… oczywiście jeśli w czwartek będzie ładna pogoda, także zobaczymy. Pozdrawiam mega cieplutko i pamiętajcie o ćwiczeniach taktyki! 😉

23.04 – Drodzy, ze względu na to, że większość uczniów z naszego kółka ma próbę, we wtorek zajęć nie będzie. Dlatego zapraszam do gier indywidualnych. Piszcie na teams i się umówimy na konkretną godzinę. Pozdrawiam

17.04 – Sg4, Hh4+, e=Sc8#, O-O-O, W3b1… co to znaczy?! To język szachów! Tego ciekawego języka pouczymy się we wtorek, tradycyjnie o 16:00. Proszę naszykujcie sobie kartkę w kratkę i coś do pisania. Pozdrowionka

12.04 – Jak wygrać w czterech posunięciach? Jak nie przegrać w czterech posunięciach? Jutro wchodzimy mocno w arkana rozgrywania partii szachowej, szczególnie jak nie przegrać w debiucie. Zobaczymy jak nie nabierać się na sztuczki przeciwnika. Do jutra mali mistrzowie 😉

9.04 – Pierwszy turniej internetowy naszego klubu wkroczył w decydująca fazę! Tu można śledzić poczynania czwórki najlepszych graczy –> Łódź Kocha Szachy #1 (runda 3). Na placu boju pozostało czterech graczy: Franio, Jasio, Kuba i Szymon. Powodzenia chłopaki.

31.03 – nasz turniej wkroczył w 2 rundę, oto zestawienie par: Łódź Kocha Szachy #1 (runda 2)

30.03 – Kochani, podrzucam Wam partię z dzisiaj – Jak nie rozwijać figur. W wolnej chwili możecie poczytać sobie kim był Michaił Tal, to szachowy gigant i może być dla Was inspiracją. Pamiętajcie też o motywie wiszącej figuryhttps://www.chess.com/puzzles/learning (link do ćwiczeń, zakres 0-1100). Jeszcze raz podrzucam link do turnieju: Łódź Kocha Szachy #1. Na teamsach napiszę Wam dzisiaj wieczorem, kiedy możemy się spotkać indywidualnie. Zaproście tez rodziców! Zaczynamy od czwartku i pogramy sobie do wtorku. Trzeba się tylko umówić na konkretny termin. Pozdrawiam wszystkich cieplutko.

24.03 – Już jest, już wystartował!!! Nasz pierwszy internetowy turniej Łódź Kocha Szachy #1 <– Pod tym linkiem możecie śledzić zmagania naszych uczniów. Na końcu czeka tytuł ,,zwycięzcy pierwszego szkolnego turnieju„. Pierwszy, czyli historyczny! Pamiętajcie, że spotykamy się we wtorek 30.03 o 16:00 i porozmawiamy o znajdowaniu najlepszego posunięcia oraz !!!podstawianiu figur!!! Powodzenia w turnieju

21.03 – Cześć szachowi geniusze! Mam Wam dziś wiele do przekazania;
1. jak już dobrze wiecie przechodzimy na nauczanie zdalne. Co za tym idzie nasze kółko przenosimy do Teamsów. Spotykamy się ma kanale „Kółko Szachowe” w każdy wtorek o 16:00.
2. Najbliższe zajęcia składać się z lekcji; jak matować przy pomocy 2 ciężkich figur tj wieża + hetman i wieża + wieża (bo zauważyłem, że nie wszystkim to wychodzi), ale przede wszystkim zobaczymy jak korzystać z platformy chess.com, konto podstawowe. To bardzo ważne, ponieważ, abyście mimo trudnych warunków robili postępy, musicie dużo grać.
3. Pomyślcie kiedy macie czas zagrać turniej internetowy w ramach naszego klubu Łódź Kocha Szachy. Zagramy sobie tempo dzień na ruch, żeby za bardzo nie odrywać Was od nauki: Łódź Kocha Szachy #1
4. Zaprezentuję Wam aktualny ranking BOT CHALLENGE w którym nastąpiły mega zmiany, bo na szczycie listy jest nowy zawodnik!

15.03 – Witajcie! Jutro na zajedziach przypomnimy sobie czym jest pat i dowiemy się co nieco o promocji pionka… tak, tej w „Biedrze” 😎

11.03 – Szachy przebojem wdarły się do świetlicy!!! Cieszy mnie kolejka chętnych do gier z BOTami. Cieszy także to, że na dzisiejsze gry poświeciliście (rotacyjnie) 6 godzin! Jeszcze bardziej cieszy, że dziś dwóch naszych uczniów wygrało z BOTem z rankingiem !1000! To wasz wielki sukces. Gratulujemy Marcelowi i Karolowi i życzymy powodzenia na drodze do szachowego mistrzostwa. JESTEŚMY Z WAS DUMNI!

06.03 – Kochani, w ostatnich zajęciach uczestniczyło 12 uczniów! Witamy serdecznie w naszych szeregach Jagodę i Michała. Nasze kółko się rozrasta… miło się na to patrzy. Pozdrawiam Was moi szachiści.

01.03 – Najbliższe zajęcia poświęcone będą… roszadzie. Ciekawe czy słyszeliście o niej? 😉 Pamiętajcie drodzy, że w marcu kończymy o 16:40. Do jutra.

23.02 – Kochani, ważna informacja – w miesiącu marcu, zajęcia będą zaczynać się punktualnie o 15:50 a kończyć o 16:40. Od kwietnia wrócimy do poprzednich godzin.

23.02 – Drodzy, podrzucam 2 zdjęcia z dzisiejszych zajęć. Kochani, tworzycie wspaniałą atmosferę na naszych zajęciach! Aha!!! Pamiętajcie o swoich palcach 😀 Łapcie też link do omawianej dziś partii Morphy’ego i rozwijajcie swoje figury jak pierwszy niekoronowany mistrz świata:

Rozwój

17.02 – Dzień dobry 😉 Cieszy mnie, że tyle osób już jest z nami, a jeszcze bardziej cieszą mnie wasze postępy. Obserwując wczoraj wasze partie, zauważyłem, że każdy (choć w różnym stopniu) ma problem z… rozwojem swoich figur, a to fundament gry. Dlatego na następne zajęcia, proszę, abyście mieli uszy do słuchania jak zając. Zdjęcie poglądowe poniżej 😀

Uszy zająca

Pamiętajcie, żeby wciąż poprawiać swoją siłę gry w partiach z botami na chess.com! BOTY

07.02 – Drodzy! Kolejne zajęcia tradycyjnie we wtorek – czego się nauczymy? „Był mat, będzie pat”- partię można wygrać, przegrać albo… zremisować. Zobaczymy kiedy partię szachów się remisuje i czym jest pat. Do zobaczenia.

02.02 – Ogłaszamy zwycięzcę zawodów na najszybszego „rozstawiacza” – została nią Natalia Berger z klasy IIIb z wynikiem 23.84 sekundy. GRATULUJEMY!!! Kolejne zawody 22.06… macie czas potrenować!

01.02 – Witajcie następcy Rubinsteina i Najdorfa (kto nie zna, niech pyta „wujka gugla”). Pewnie jesteście ciekawi co jutro? Na pewno rozstrzygniecie konkursu na najszybszego „rozstawiacza” szachownicy. Po za tym dalej ćwiczymy maty w 1 oraz poznamy najszybszego mata. Pozdrawiam serdecznie!!!

27.01 – cześć szachowi maniacy 😉 Na ostatnich zajęciach oglądaliśmy super partię i uprzedzając pytania, wrzucam jej adres POLSKA PARTIA NIEŚMIERTELNA!!!
Po za tym macie pracę domową, tj. obejrzeć film szkoleniowy autorstwa FM Maćka Sroczyńskiego: 50 MATÓW W JEDNYM RUCHU
Pamiętajcie poćwiczyć rozstawianie szachownicy, bo we wtorek (2.02) rozstrzygnięcie konkursu!!!